Pravoslav Sovák (1926)

jeden ze silné generace českých grafiků, která vstupovala na československou výtvarnou scénu pro 2. světové válce a spoluvytvářela tu velmi úrodnou živnou půdu pro formování moderní, informelní grafiky. V Československu působil do roku 1968, v den okupace 21. 8. 1968 emigroval přes Rakousko do Německa a později do Švýcarska, kde žije dodnes. Působil jako profesor na Kunsthochschule v Kolíně nad Rýnem, kde vychoval dvě generace velmi všestranných grafiků a mezioborových umělců. Vystavoval po celé Evropě (mj. ve vídeňské Albertině, Ruském muzeu v Petrohradu, berlínském Kupferstichkabinettu, po roce 1989 pak i v Národní galerii v Praze). Jeho grafické dílo je na Západě vysoce hodnoceno především pro svou technickou dokonalost, novátorství i experimentální rozměr, které jej řadí na pomezí tradiční grafiky (suché jehly, lepty, barevné akvatinty), experimentální grafiky (mnohonásobné soutisky desek z plochy i z hloubky) a moderní fotografie.

Sovák Pravoslav (1926) : Kontakty II. (II. bar. varianta)

Kontakty II. (II. bar. varianta)

kolor. suchá jehla s leptem, 32,5 x 39,3 cm sign. dole uprostřed, vlevo dole popis, rámováno

Vyvolávací cena 2 500 Kč
Prodáno za 4 200
Dražba ukončena 07.10.2020, 19:45 h

Číslo položky: 2409