Jan Honsa (1876 - 1937)

Po ukončení měšťanské školy pracoval v rodinném hospodářství. Na jaře r. 1893 byl přijat do krajinářské speciálky prof. Julia Mařáka na pražské Akademii. V r. 1903 podnikl cestu do Paříže a Normandie. V r. 1904 také obdržel na světové umělecké výstavě v Saint Louis bronzovou medaili za obraz Letní odpoledne. Další jeho cesta vedla do Drážďan, Berlína, Holandska, Belgie, Francie a Mnichova. Jeho malířská tvorba byla založena na trvalém a hlubokém kontaktu s přírodou. V obrazech z ranné doby (okolo r. 1903) je vidět nejvíce vliv impresionismu. Na svých dílech Honsa zachytil ráz i náladu kraje, a i když většina krajinářských prací čerpala náměty z Podorlicka a Vysočiny, převyšuje svojí uměleckou úrovní regionální význam a řadí se do vývoje české krajinomalby. Jeho dílo je zastoupeno také v Národní galerii v Praze.

Honsa Jan (1876 - 1937) : Ze Svaté Kateřiny

Ze Svaté Kateřiny

Olej, 1917, 27,7 x 21,3 cm, sign. vlevo dole, rámováno. Z rubu popis autorem + ověření pravosti.

Vyvolávací cena 15 000 Kč
Prodáno za 15 000
Dražba ukončena 01.05.2018, 21:05 h

Číslo položky: 1209

Honsa Jan (1876 - 1937) : Vesnické stavení

Vesnické stavení

tuš, akvarel 23,5 x 33,3 cm, signováno vpravo dole, rámováno. Z Piklovy sbírky.

Sbírka Karla Pikla

Karel Pikl (1889 – 1967) byl významnou osobností města Pardubic. Vedl pohřební ústav, pro tento účel nechal postavit 5 patrový palác na Wilsonově třídě v Pardubicích. Firma Bratři Piklové byla několikrát pověřena vypravením pohřbů významných místních osobností.  V rámci poválečného znárodnění nechtěl dobrovolně předat svůj podnik, byl zavřen a vyslýchán. Na podnik byla uvalena národní správa a veškeré cennosti byly zabaveny. Karel Pikl se nervově zhroutil a do konce života se s tímto komunistickým bezprávím nevyrovnal.

Vyvolávací cena 4 000 Kč
Prodáno za 4 300
Dražba ukončena 13.11.2023, 20:12 h

Číslo položky: 3835