František Bílek (1872 - 1942)

byl významný český grafik, sochař, architekt, autor užitého umění a symbolista. Narodil se 6. 11. 1872 v Chýnově a zemřel 13. 10. 1941 tamtéž. V letech 1887 - 1890 studoval malířství na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Maxmiliána Pirnera, z důvodu vrozené oční vady přešel na radu učitelů na pražskou Uměleckoprůmyslovou školu na obor sochařství k profesoru Josefovi Mauderovi. Po získání stipendia odjel v roce 1891 do Paříže studovat na Akademii Colarossi u profesora A . Injalberta. František Bílek byl představitel epochy symbolismu a secese. Byl sochař, řezbář a keramik, byl také grafik, kreslíř, ilustrátor, autor návrhů knižních vazeb i různých druhů užitého umění, a také dobrý architekt. Jeho díla jsou mystická s náboženskou tematikou, opakuje se v nich symbol vody, oltáře, kněžství. V jeho dílech také najdeme historické osobnosti českých dějin.

Bílek František (1872 - 1942) : Odpověď pravdy

Odpověď pravdy

dřevořez, 29,5 x 18,3 cm, sign. vpravo dole

Vyvolávací cena 700 Kč
Prodáno za 800
Dražba ukončena 05.10.2020, 18:50 h

Číslo položky: 2275

Bílek František (1872 - 1942) : Spolupráce věků

Spolupráce věků

dřevoryt, 25 x 30 cm, sign. vpravo dole, pasparta

Vyvolávací cena 600 Kč
Prodáno za 1 800
Dražba ukončena 25.10.2021, 18:30 h

Číslo položky: 2829

Bílek František (1872 - 1942) : Konvolut 4 grafik

Konvolut 4 grafik

4x dřevoryt 3,7 x 14 cm, 13,5 x 9,5 cm, 6,3 x 6,3 cm, 12,4 x 8 cm, všechny signovány

Vyvolávací cena 1 200 Kč
Prodáno za 1 300
Dražba ukončena 07.06.2023, 17:35 h

Číslo položky: 3627

Bílek František (1872 - 1942) : Konvolut 5 grafik

Konvolut 5 grafik

5x dřevoryt, 14,5 x 5 cm, 13,7 x 3,5 cm, 5,3 x 9,8 cm, 15 x 8 cm, 12,2 x 8,2 cm, všechny signovány.

Vyvolávací cena 1 500 Kč
Dražba ukončena 07.06.2023, 17:40 h

Číslo položky: 3628

Bílek František (1872 - 1942) : Konvolut 2 grafik

Konvolut 2 grafik

2x dřevoryt, 11,5 x 7,8 cm, 18,2 x 7,8 cm, všechny signovány

Vyvolávací cena 1 000 Kč
Prodáno za 1 200
Dražba ukončena 07.06.2023, 17:45 h

Číslo položky: 3629

Bílek František (1872 - 1942) : Konvolut 3 grafik

Konvolut 3 grafik

3x dřevoryt, 8 x 12 cm, 7 x 14 cm, 7 x 12,5 cm, dvě grafiky signovány

Vyvolávací cena 1 000 Kč
Prodáno za 1 100
Dražba ukončena 07.06.2023, 17:50 h

Číslo položky: 3630