Pravoslav Kotík (1889 - 1970)

Český malíř, grafik, ilustrátor. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole – profesoři, Emanuel Dítě, Karel Vítězslav Mašek, Jakub Schikaneder. Složil též zkoušku na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Preislera. Tato zkouška jej opravňovala k vyučování na středních školách.Členství ve skupinách:1919–1921 Spolek výtvarných umělců Mánes, 1921–1924 výtvarný odbor Umělecké besedy, 1925–1927 Sociální skupina Ho Ho Ko Ko (Holý, Holan, Kotík, Kotrba), 1927–1930 Spolek výtvarných umělců Mánes (vyloučen), 1947–1970 Spolek výtvarných umělců Mánes. Podnikl cesty po Francii (studijní 1924-1937), Belgii, Německu, Nizozemsku a Jugoslávii.Jeho dílo bylo ovlivněno fauvismem a expresionismem, později se nechává inspirovat neoklasicismem a kubismem. Jeho tvorba byla prostoupena motivem člověka v jeho mezilidských vztazích, snažil se zachytit prostý ruch velkoměsta, kavárny, restaurace. V padesátých letech žil v izolaci, až do roku 1958 nesměl vystavovat. První samostatnou výstavu měl v roce 1927 v Rudolfinu v Praze. Byl mnohokrát oceněn, v roce 1965 se stal zasloužilým umělcem.

Kotík Pravoslav (1889 - 1970) : Čtenáři novin

Čtenáři novin

1941, tempera, tuš, akvarel, 30 x 23 cm, sign. vlevo dole, rámováno. Pravost potvrdil PhDr. M. Zachař.

Vyvolávací cena 60 000 Kč
Prodáno za 120 000
Dražba ukončena 06.10.2020, 20:31 h

Číslo položky: 2347

Kotík Pravoslav (1889 - 1970) : Chlapec u stolu

Chlapec u stolu

1927, akvarel, 19 x 18 cm, sign. vlevo dole, rámováno

Vyvolávací cena 2 500 Kč
Prodáno za 2 600
Dražba ukončena 02.02.2021, 20:50 h

Číslo položky: 2502