- Sobolev Jurij Ruská avantgarda (1928 - 2002)

Sbírka představuje díla několika významných představitelů ruské neoficiální scény 60.-80. let, která se za perestrojky a v postsovětském období těší stále rostoucímu zájmu muzejních institucí v Rusku i v zahraničí, jakož i  zájmu sběratelů. Mezi pracemi se najdou díla nesporných klasiků (Něizvestnyj, Sooster), ale i díla méně známých, nicméně dnes už kanonizovaných umělců jako je Jurij Sobolev nebo Boris Žutkovskij, rozhodně stojí za pozornost.
                                                                   Prof. Dr. Tomáš Glanc, Univerzita v Zürichu

Jurij Sobolev
umělec z okruhu moskevského konceptualismu, kritik, divadelník, zabýval se animovaným filmem, grafik. V letech 1947–53 studoval v Moskevském polygrafickém institutu. Od roku 1956 se přátelil a úzce spolupracoval s Ü. Soosterem. Byl znalcem surrealismu i freudismu, jeho byt sloužil jako centrum intelektuálních diskusí neoficiálních umělců. V jednom z nekrologů zazněl názor, že celé ruské neoficiální umění 2. poloviny 20. století lze nazvat Sobolevovou školou. Účastnil se slavné výstavy současného umění v moskevské Manéži, kterou navštívil a ostře kritizoval Nikita Chruščov (s následným vylučováním „závadných“ autorů ze Svazu výtvarných umělců), jež bývá považována za počátek striktního rozdělení poválečné ruské kultury na oficiální a neoficiální.V 60. letech vystavoval v Československu. V 80. letech pracoval jako scénograf, 1990 patřil k zakladatelům studia Interstudio – mezinárodní dílna syntézy a animace. V 90. letech založil skupinu Zapasnym vychodom (Nouzovým východem), v níž mladým umělcům poskytoval školení o žánru performance.

Ruská avantgarda - Sobolev Jurij (1928 - 2002) : Postava

Postava

bar. kresba, 41 x 26, sign. uprostřed dole. Dílo posoudil Prof. Dr. Tomáš Glanc

Vyvolávací cena 5 000 Kč
Dražba ukončena 03.02.2021, 16:50 h

Číslo položky: 2527