Jitka Válová (1922 - 2011)

Oborem Jitky Válové byla malba, kresba a grafika a její díla vznikala v úzké spolupráci se setrou Květou Válovou. Spolu s ní vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze u profesora Emila Filly. Obě byly také kmenovými členkami skupiny Trasa, od roku 1990 byla Jitka Válová členkou Umělecké besedy. Díla, která vznikla v 60. letech, byla řazena k nové figuraci, jedná se o takřka monochromní malby a grafiky, zaměřené na lidskou postavu. V roce 1966 vystavovaly sestry Válovy svá díla na bilancující výstavě ve Špálově galerii, další výstava pak proběhla za dlouhých 27 let. V této době patřily obě malířky k neoficiálnímu umění, přelomouvou se stala výstava v roce 1983 v Galerii výtvarných umění v Chebu. Od roku 1989 společně vystavují v zahraničí a v roce 1994 obdržely za svá díla Herderova cenu ve Vídni. V roce 2010 udělila Vysoká škola uměleckoprůmyslová Jitce Válové čestný doktorát.

Válová Jitka (1922 - 2011) : Postavy

Postavy

1992, litografie s podtiskem, 29,2 x 23,5 cm, sign. vpravo dole, vlevo dole 12/135

Vyvolávací cena 1 500 Kč
Prodáno za 2 700
Dražba ukončena 04.02.2021, 18:18 h

Číslo položky: 2608