Jan Adolf (Johann) Brandeis (1818 - 1872)

Jan Adolf Brandeis se vyučil malířem porcelánu a poté studoval na pražské Akademii u Františka Tkadlíka. Ve studiu pokračoval u Josepha Bernhardta v Mnichově a nakonec v ateliéru Thomase Coutura v Paříži (1852). Po návratu do Prahy se živil jako malíř portrétů a miniatur. Po prvních experimentech s daguerrotypií si roku 1861 otevřel fotografický ateliér v zahradě patřící Rudolfu, knížeti Thurn-Taxisovi v pražské ulici V Jámě a specializoval se na fotografické portréty kolorované pastelem. V roce 1964 s fotografováním skončil a zařízení ateliéru bylo prodáno v dražbě. Zemřel roku 1872 v Praze. Pohřben byl na Olšanských hřbitovech. Brandeis byl vyhledávaným malířem akvarelových portrétních miniatur. Nejkvalitnější jsou Brandeisovy rané portréty, které nesou známky jeho školení v Mnichově. K jeho zákazníkům patřili Thun-Hohensteinové, Aehrentalové, Chotkové, Clam-Gallasové a Schwarzenbergové. Jako fotograf nepoužíval umělá malovaná pozadí a jeho fotografické portréty zaujaly nápaditou a čistou kompozicí. V časopise Lumír (1861) byl označen jako nejpřednější podobiznář. Později také kreslil portréty podle fotografií.

Brandeis Jan Adolf (Johann) (1818 - 1872) : Portrét mladé dívky

Portrét mladé dívky

1841, akvarel, 25 x 21 cm, sign. vlevo dole. Řezaný dobový rám, na rubu popis. Pravost potvrdil PhDr. M. Zachař

Vyvolávací cena 9 000 Kč
Prodáno za 10 000
Dražba ukončena 25.05.2021, 19:15 h

Číslo položky: 2668