Václav Radimský (1867 - 1946)

byl představitel českého a francouzského impresionismu přelomu 19. a první poloviny 20. století. Studoval krajinomalbu u Eduarda von Lichtenfels ve Vídni a v Mnichově u Eduarda Schleicha. Roku 1889 odešel do Francie a okolo roku 1891 do Barbizonu. V Giverny se pohyboval ve skupině malířů, které kolem sebe shromáždil Claude Monet. Ten se vedle Camille Pissarra podíleli na formování Radimského výtvarného rukopisu. V Le Goulet poblíž Vernonu v povodí Seiny maloval Radimský své charakteristické záběry na řeku. Díky své pracovitosti dosáhl značného úspěchu nejen uměleckého ale i ekonomického. Po vypuknutí I. světové války byl jako příslušník nepřátelského národa zatčen a uvězněn v Rouenu. (Radimský byl záložním důstojníkem Rakousko-Uherské armády.) Až po zásahu ministerského předsedy Francie Georgese Clemenceau, který vlastnil Radimského obraz a byl jeho obdivovatelem, byl propuštěn. Byl mu však zkonfiskován všechen majetek. Rozčarován postojem Francie se v roce 1918 vrátil do vlasti a usadil se na rodném statku v Pašince u Kolína, kde žil a maloval až do své smrti v roce 1946, kdy zemřel na zápal plic.

Radimský Václav (1867 - 1946) : Pohled na Sněžku

Pohled na Sněžku

olej na kartonu, 50 x 68 cm, signováno vpravo dole, rámováno. Přiložen posudek od PhDr. Michaela Zachaře.

Vyvolávací cena 130 000 Kč
Prodáno za 130 000
Dražba ukončena 26.10.2021, 21:30 h

Číslo položky: 2923