Alois Vitík (1910 - 1972)

Malíř, středoškolský profesor, autor učebnic odborného kreslení a stavebnictví. Člen umělecké skupiny UB12. Ve svých devatenácti letech odešel studovat do Prahy, na Umělecko - Průmyslovou Školu k prof. Arnoštu Hofbauerovi, kde čerpal z kubismu, fauvismu a expresionismu. Později také ze surrealismu. Hodně cestoval, za svůj život navštívil Francii, Německo, Švýcarsko, bývalou Jugoslávii, Itálii a bývalý Sovětský svaz. Za druhé světové války, v roce 1940 již vystavoval svá díla společně s dalšími umělci v divadle E. F. Buriana v Praze a v roce 1943 se stal členem Umělecké besedy. První samostatná výstava přišla těsně po válce, v roce 1947, a uskutečnila se v Salonu výtvarného umění v Praze. Po zrušení uměleckých spolků a zákazu sdružování do uměleckých skupin v roce 1949, byli členové Umělecké besedy sdruženi ve II. středisku Svazu čs. výtvarných umělců (SČVU). Na půdě tohoto svazového střediska Umělecké besedy se sblížil s Vladimírem a Věrou Janouškovými, kteří jej přivedli do okruhu umělců budoucí umělecké skupiny UB12.

Vitík Alois (1910 - 1972) : Na pláži

Na pláži

olej na desce, 1947, 18 x 35 cm, signováno vpravo dole, rámováno.

Vyvolávací cena 7 000 Kč
Prodáno za 15 000
Dražba ukončena 10.11.2022, 21:45 h

Číslo položky: 3470