plastika Drobná

Drobná plastika  : Merkur

Merkur

bronzová plastika, 21 cm + mramorový podstavec 2,5 cm, nesignováno

Vyvolávací cena 1 500 Kč
Dražba ukončena 08.06.2023, 22:05 h

Číslo položky: 3783

Drobná plastika  : Tři daráci

Tři daráci

betlémové figurky poutníků nesoucích dary narozenému Ježíškovi, Muž v klobouku (12 cm) a žena v šátku (11 cm) nesou v nůších vánočky., malý chlapec zvedá ruku k pozdravu (11 cm). Dřevo, řezané, polychromované. Mírně poškozeno (klobouk u muže, u ženy a hocha chybí podstavec, hoch má mírně poškozenou pravou ruku). 2.polovina 19. století, autor Josef Týrl , Březové Hory u Příbrami.
Betlémové figurky pocházejí z Příbramska. Tato oblast platila po celé 19. století za nejvýznamnější oblast výroby betlémů (zde zvaných Jesliček) a obecně devocionálií v českých zemích. Ve výrobě se angažovali především horníci, kteří vzhledem k tehdejšímu úpadku hornictví hledali jiný zdroj obživy a blízkost Svaté hory jim tuto možnost nabízela. Nabízené, výtvarně velmi kvalitní figurky vytvořil ve druhé polovině 19. století nadaný řezbář příbramských betlémů horník Josef Týrl z Březových Hor u Příbrami. Řezbářství se stejně jako hornictví v jeho rodině předávalo z generace na generaci. Řezbářství se vedle Týrlových sourozenců věnovali i jeho děti. Vynikajícím řezbářem loutek byl jeho syn Antonín (předčasně zahynul při důlním neštěstí v roce 1903). Jeho řezbářské umění však přesto (podle jejích vlastních slov) stačilo zásadně ovlivnit i jeho nejmladší dceru - slavnou českou výtvarnici Hermínu Týrlovou.

Vyvolávací cena 3 500 Kč
Prodáno za 3 500
Dražba ukončena 08.06.2023, 22:10 h

Číslo položky: 3784

Drobná plastika  : Židovský houslista

Židovský houslista

kolorované dřevo, v 58 cm, š. 6 cm, hl 10 cm, vyřezáno z jednoho kusu, (u futrálu na housle pozdější oprava), signováno J.V, datováno H 1898 ( signace ovedena ve spodní části převlečníku). Jde o expresivně pojaté, mistrovské dílo, v našich podmínkách ojedinělé jak pojetím tak i zpracováním. Ojedinělá je především kombinace zřetelně karikujícího pojetí těla figury se sugestivně mrazivým až hypnotickým výrazem jejího obličeje.

Vyvolávací cena 13 000 Kč
Prodáno za 13 000
Dražba ukončena 08.06.2023, 22:15 h

Číslo položky: 3785