Aleš Lamr (1943)

V letech 1960–64 vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu, oddělení prostorového výtvarnictví v Brně, u prof. arch. J.A. Šálka. Získal zde zkušenosti v oboru scénografie a osvojil si výtvarné techniky od malby a grafiky až po práci se dřevem, sklem, kovem, umělou hmotou a papírem. Ucházel se neúspěšně o přijetí na obor sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze. V letech 1964–66 absolvoval základní vojenskou službu, kam nastoupil nejprve jako mim do AUSu a později byl zařazen jako výtvarník v propagaci a v pojízdné tiskárně. V době vrcholící nové vlny české kinematografie (1966–68) působil jako asistent režie Čs. státního filmu na Barrandově (mj. režiséři Novák, Helge, Mach). V té době sdílel ateliér ve Štěpánské ulici s fotografkou Helenou Pospíšilovou-Wilsonovou a patřil k okruhu výtvarníků Křižovnické školy. Od roku 1968 byl registrován jako kandidát tehdejšího SČVU a mohl se živit jako výtvarník ve svobodném povolání (za řádného člena byl přijat až roku 1989). Samostatně poprvé vystavoval roku 1968 v soukromé Malé galerii na Žižkově (zrušena 1970) a 1970 v Galerii mladých v Mánesu. Roku 1969 poprvé cestoval na do Stockholmu, kde byla provdána jeho sestra, a prohlédl si tamní galerie. Ovlivnily ho monumentální sochy Pabla Picassa v parku Moderna muset. Vystavoval na významné celostátní přehlídce současné malířské tvorby Obraz 69 v Brně. V letech 1969–1970 obdržel stipendium SČVU a realizoval několik filmových plakátů.

Lamr Aleš (1943) : Dva

Dva

bar. litografie, 1995, 70 x 54,5 cm, sign. vpravo dole, uprostřed název, vlevo dole 42/50. Škrábnutí v tisku restaurováno.

Vyvolávací cena 500 Kč
Prodáno za 2 600
Dražba ukončena 26.03.2019, 22:18 h

Číslo položky: 1574

Lamr Aleš (1943) : Escukapova pustina

Escukapova pustina

akvarel, 1977, 31 x 44 cm, popsáno nahoře, signováno, volný list. Na dvou místech lehce přeloženo.

Vyvolávací cena 3 500 Kč
Prodáno za 6 500
Dražba ukončena 07.06.2023, 22:35 h

Číslo položky: 3717