Schikaneder Jakub (1855 - 1924)Odpočinek na poli

Unikátní pastel vznikl mezi lety 1890 - 1893. 66 x 82 cm, signován vpravo dole J Schikaneder. Pastel na papíru je nalepený na tenký karton. Přiložen odborný posudek PhDr. Šárky Leubnerové. Obraz v původním stavu, nerestaurován.

Kresba pastelem byla důležitou součástí Schikanederovy tvorby od počátku devadesátých let, již se nejvíce přiblížil francouzským postimpresionistům. Pastel maximálně vyhovoval jeho potřebě zintenzivnit náladové odstínění obrazů osamělých postav či existencionálních výjevů, navíc umožňoval rozostření obrysů, zvýrazňoval barevné plochy a siluety postav. Rád jej využíval také ke zdůraznění atmosférických jevů, v tomto případě západu slunce, které těsně nad obzorem vytvořilo tenkou barevně výraznou linii.
Sociální náměty v Schikanederově tvorbě reflektovaly dobové tendence moderní kultury již od osmdesýtých let 19. století. Malíř se stal citlivým interpretem těchto nálad a k vynikajícím pracím tohoto období náleží i pastel Odpočinek na poli. (výňatek z posudku PhDr. Š. Leubnerové)

Vyvolávací cena 400 000 Kč
Aktuální cena 650 000 Kč

Číslo položky: 3289
Poslední dražitel: 1148
Dražba ukončena: 31.05.2022, 20:51 h