Jiří Trnka (1912 - 1969)

V letech 1929–1935 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Zpočátku navrhoval a vytvářel kulisy pro Divadlo Spejbla a Hurvínka J. Skupy v Plzni; později v dnešním pražském Divadle Rokoko provozoval vlastní loutkové divadlo. Při svém prvním setkání s loutkovým filmem vytvořil pro reklamní účely postavu Hurvínka. V době 2. světové války se zapojil do pražského divadelního života návrhy scén a kostýmů. V Praze žil v letech 1938-1958 v Košířích ve vile (usedlosti) Turbová, později ve svém domě na Kampě, který si zakoupil. Roku 1945 se stal spoluzakladatelem studia Bratři v triku. Roku 1967 byl jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, práci mu však znesnadňovala pokračující těžká nemoc, jíž podlehl 30. prosince 1969. Pochován je na Ústředním hřbitově v Plzni.

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Kresba k filmu Archanděl Gabriel a paní Husa

Kresba k filmu Archanděl Gabriel a paní Husa

tuš - pero, 1964, 49 x 18,5 cm, nesign., rámováno. Na zadní straně potvrzení pravosti kresby dcerou J.T. - Klárou Trnkovou

Vyvolávací cena 15 000 Kč

Číslo položky: 283

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Renesanční herci

Renesanční herci

kresba tužkou, 60. léta, 21,5 x 18,5 cm, nesign. rámováno. Na zadní straně potvrzení pravosti dcerou autora Klárou Trnkovou.

Vyvolávací cena 18 000 Kč

Číslo položky: 284

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Muž na oslu

Muž na oslu

kresba tuší, 50.léta, 20 x 18 cm, nesign., rámování. Na zadní straně potvrzení pravosti synem autora arch. Jiřím Trnkou

Vyvolávací cena 16 000 Kč

Číslo položky: 285

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Renesanční postavy

Renesanční postavy

komb. technika, 1961, 31,8 x 23,2 cm, sign. vpravo dole Trnka 61 Bergamo, rámováno

Vyvolávací cena 15 000 Kč

Číslo položky: 430

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Zrcadlo

Zrcadlo

kuličková pera, 60. léta, 27 x 18 cm, nesignováno, na rubu potvrzení pravosti od arch. J. Trnky, syna Jiřího Trnky. Rámováno.

Vyvolávací cena 9 000 Kč

Číslo položky: 431

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Ex libris Trnka

Ex libris Trnka

litografie, 60.léta, 11,7 x 8,1 cm (výřez), sign. vpravo dole Trnka, rámováno

Vyvolávací cena 1 500 Kč

Číslo položky: 597

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Rustan král

Rustan král

tempera, 40.léta, 31,2 x 21,3 cm (výřez), sign. vpravo dole Trnka + popis Rustan p. Boháč král, rámováno

Vyvolávací cena 25 000 Kč

Číslo položky: 598

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Sen noci svatojánské

Sen noci svatojánské

bar. litografie, 1961, 43 x 32 cm (výřez). List není signován, protože pochází z archivu autora. Na rubu potvrzení pravosti dcery J. Trnky, Kláry Trnkové, rámováno

Vyvolávací cena 12 000 Kč

Číslo položky: 599

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Král

Král

uhel, akvarel, 1950, 39 x 28,5 cm, sign. vlevo dole Trnka 50, rámováno.

Vyvolávací cena 80 000 Kč

Číslo položky: 600

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Kytice

Kytice

pastel, zač 60. let, 24,5 x 18,5 cm, sign. vpravo dole Trnka, rám. Z pozůstalosti J. Trnky

Vyvolávací cena 30 000 Kč

Číslo položky: 770

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Žalud

Žalud

loutka z filmu Sen noci svatojánské, 1959, modurit, výška 15 cm, lehce poškozeno. Publikováno na fotce z filmu v monografii: Jiří Trnka - L. H. Augustin, Academia 2002, str. 275

Vyvolávací cena 12 000 Kč

Číslo položky: 771

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Oboustranná skica

Oboustranná skica

tužka, 21 x 14,7 cm, nesignováno

Vyvolávací cena 700 Kč

Číslo položky: 772

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Skica postavy

Skica postavy

tužka, 33 x 20 cm, nesignováno, paspartováno

Vyvolávací cena 500 Kč

Číslo položky: 773

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Skica kostýmu víl pro Sen noci svatojánské

Skica kostýmu víl pro Sen noci svatojánské

Vyvolávací cena 800 Kč

Číslo položky: 774

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Koláž ze skic

Koláž ze skic

tužka, 25 x 15,5 cm, nesignováno, rámováno

Vyvolávací cena 800 Kč

Číslo položky: 775

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Skica k loutkám - Staré pověsti české

Skica k loutkám - Staré pověsti české

tužka, 21 x 14,7 cm, nesignováno, rámováno

Vyvolávací cena 500 Kč

Číslo položky: 776

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Skica - Čertův mlýn

Skica - Čertův mlýn

tužka, 13 x 18,7 cm, nesignováno, paspartováno

Vyvolávací cena 600 Kč

Číslo položky: 777

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Skica - Císařův slavík

Skica - Císařův slavík

tuš, 1947, 12,5 x 6,5 cm, nesignováno, paspartováno

Vyvolávací cena 1 200 Kč

Číslo položky: 778

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Návrh loutky

Návrh loutky

Staré pověsti české, 1951, tužka 19,5 x 14, nesign., oboustranná kresba

Vyvolávací cena 2 500 Kč

Číslo položky: 950

Trnka Jiří (1912 - 1969) : 4 stránky scénáře

4 stránky scénáře

2 stránky Staré pověsti české a 2 stránky scénáře A5 - Staré pověsti české, 1951, tužka

Vyvolávací cena 2 000 Kč

Číslo položky: 951

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Stránka scénáře z filmu Bajaja

Stránka scénáře z filmu Bajaja

tužka, 21 x 30 cm, 1950

Vyvolávací cena 2 000 Kč

Číslo položky: 952

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Stránka scénáře k filmu Sen noci svatojánské

Stránka scénáře k filmu Sen noci svatojánské

tužka, 1951, 30 x 21 cm, na rubu popis akce

Vyvolávací cena 1 500 Kč

Číslo položky: 953

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Návrh scény k filmu Kybernetická babička

Návrh scény k filmu Kybernetická babička

kresba tužkou, 1962, 32,3 x 42 cm (ve výřezu), sign. vpravo dole Trnka, rámováno

Vyvolávací cena 5 000 Kč

Číslo položky: 954

Sen noci svatojánské

bar. litografie, 1961, 42,5 x 32 cm, sign. a zn. vlevo dole 38III. HC Trnka 61

Vyvolávací cena 19 000 Kč

Číslo položky: 955

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Skica mládence

Skica mládence

tužka, 16 x 16 cm (výřez pasparty), konzultováno se synem J. Trnky, ak. mal. Janem Trnkou. rámováno

Vyvolávací cena 800 Kč

Číslo položky: 956

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Plošková loutka rytíře na koni

Plošková loutka rytíře na koni

komb. technika, 22 x 18 cm (výřez pasparty), konzultováno se synem J. Trnky, ak. mal. Janem Trnkou

Vyvolávací cena 1 500 Kč

Číslo položky: 957

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Princezna

Princezna

Originální loutka Jiřího Trnky z filmu Bajaja (r. J. Trnka, 1950) + židle a skříňka. Výška loutky 26 cm, původní kostým částečně poškozen stářím. Všechny tři objekty byly součástí čs. expozice na Světové výstavě v Montrealu. Doklad o původu přiložen.

Vyvolávací cena 50 000 Kč

Číslo položky: 1127

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Zbrojnoš

Zbrojnoš

Originální loutka J. Trnky z filmu Bajaja (r. J.Trnka 1950), výška s podstavcem 32cm, (5cm podstavec). Na podstavci signováno J. Trnka. Osobní dar J. T. současnému majiteli. Doklad původu přiložen.

Vyvolávací cena 50 000 Kč

Číslo položky: 1128

Trnka Jiří (1912 - 1969) : hudebník ze Špalíčku

hudebník ze Špalíčku

kopie loutky z filmu Špalíček dle návrhu J. Trnky, kterou pro výstavu v Berlíně 1981, zhotovil Václav Vaněk. Výška 22 cm. doklad o původu přiložen.

Vyvolávací cena 2 000 Kč

Číslo položky: 1129

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Pérák a SS

Pérák a SS

Originální kresby J.T. k jednomu z prvních čs. kreslených filmů "Pérák a SS" (1946, výtvarník J. Trnka, režie společně s J. Brdečkou), studie říšského úředníka, tuš, 19,5 x 29 cm. Z pozůstalosti J. Kábrta, jednoho z nejbližším spolupracovníků J. Trnky.

Vyvolávací cena 2 000 Kč

Číslo položky: 1130

Trnka Jiří (1912 - 1969) : 14 kreseb J. Trnky k filmu Liška a džbán

14 kreseb J. Trnky k filmu Liška a džbán

Originální kresby Jiřího Trnky - studie k filmu Liška a džbán (1947, výtvarník J.Trnka, režie spolu s St. Látalem) 7x kresby tužkou na papíře, z toho 2 barevné (akvarel) + 3x studie na pauzovacím papíře - tuš, tužka + 4 strany scénáře. Rozměry od 14x20 cm do 46x32,5 cm. Z pozůstalosti J. Kábrta, jednoho z nejbližších spolupracovníků J. Trnky.

Vyvolávací cena 15 000 Kč

Číslo položky: 1131

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Skica

Skica

oboustranná kresba tužkou, 14,7 x 20,8 cm

Vyvolávací cena 500 Kč

Číslo položky: 1355

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Titanie

Titanie

Ofset v limitovaném nákladu 300 ks. 19,5 x 11,5 cm, dole přípis svému dlouholetému kameramanovi Šafářovi + signatura. Tato tužková kresba byla vytištěna ze 4 ofsetových desek ve Výzkumném ústavu polygrafikém v nákladu 300 ks pro slavnostní uvedení Snu noci Svatojánské v Cannes v roce 1959. J. Trnka si ponechal pouze několik výtisků, zbytek byl rozdán při zmíněném uvedení filmy

Vyvolávací cena 4 000 Kč

Číslo položky: 1503

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Zvířátka a Petrovští

Zvířátka a Petrovští

rozkresy figury loupežníka (ultrafan přeložen), kohouta( dole signováno) a kozla (ultrafan přeložen) k animovanému filmu, 1946, tušové kresby na ultrafanu 3 ks 33 x 45 cm,

Vyvolávací cena 5 000 Kč

Číslo položky: 1501

Trnka Jiří (1912 - 1969) : Zasadil dědek řepu

Zasadil dědek řepu

Rozkresy hlavní figury filmu, kresba tužkou na pauzovacím papíře, 1945, 33 x 45 cm, sign. vpravo dole. Jedná se o vůbec první film vyrobený ve studiu Bratři v triku. Z pozůstalosti J. Kábrta.

Vyvolávací cena 7 000 Kč

Číslo položky: 1502