Jan Zrzavý (1890 - 1977)

český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, významná postava českého výtvarného umění, představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. Učil se soukromě malovat u K. Reisnera, V. Županského a Františka Ženíška. Od roku 1907 studoval několik roků na UMPRUM. Byl ale vyloučen, dále byl samouk. V roce 1924 navštívil Francii (Paříž, Bretaň) a až do roku 1939 se do ní opakovaně vracel. Často ho motivovaly pozoruhodné krajiny – cizí (Francie, Itálie, Řecko) i domácí (Vodňany, Okrouhlice, Praha). Své náměty často opakoval. V letech 1913–1917 a 1919–1923 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes. V roce 1966 byl jmenován národním umělcem.

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Dvůr v Mozolové

Dvůr v Mozolové

tužka, pastelky, 1934, 9 x 12,3 cm, dole popis autorem - Dvůr v Mozolové Praha 1939. Rámováno

Vyvolávací cena 17 000 Kč

Číslo položky: 438

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Island

Island

mastná křída, 1951, 11,5 x 17 cm, sign. vpravo dole J.Z., dole popis autorem Island - 94820 Jan Zrzavý - Vodňany - 31.VIII. 51

Vyvolávací cena 22 000 Kč

Číslo položky: 439

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Sv. František káže ptákům

Sv. František káže ptákům

tužka, 1950, 11 x 15,3 cm, sign. vpravo dole ZJ, dole popis autorem Sv. František káže ptákům - 41903, P.27.I.50 (3.). Rámováno

Vyvolávací cena 16 000 Kč

Číslo položky: 440

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Bárky na pobřeží

Bárky na pobřeží

tužka, 1950, 10,5 x 15,5 cm, sign. vpravo dole J.Z., dole popis autorem Bárky na pobřeží, skiza, 80008, Zrzavý Jan P. 24.X.50, rámováno

Vyvolávací cena 10 000 Kč

Číslo položky: 441

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Kázání květinám

Kázání květinám

dřevoryt, 1913, 15 x 20,7 cm, sign. vpravo dole Jan. Zrzavý. Tento list je jedním z několika, které byly tištěny jako samostatná grafika, nikoliv jako příloha Veraikonu.

Vyvolávací cena 15 000 Kč

Číslo položky: 442

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Chvála nakladatelského povolání - bibliofilie

Chvála nakladatelského povolání - bibliofilie

frontispice J. Zrzavého, litografie, sign. v kameni, napsal a vydal  O. Štorch-Marien ve 400 ks. tento 37. Věnování dr. Šafránkovi na předsádce

Vyvolávací cena 1 500 Kč

Číslo položky: 443

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Vesnice

Vesnice

kresba tužkou, 60.léta, 14 x 17,5 cm ve výřezu, sign. vpravo dole J.Z. Na zadní straně rámu potvrzení pravosti od prof. F. Dvořáka z roku 1991, rámováno

Vyvolávací cena 10 000 Kč

Číslo položky: 608

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Anděl

Anděl

lept, 23,2 x 14,7 cm, sign. vpravo dole Jan Zrzavý, vlevo dole 10/100

Vyvolávací cena 10 000 Kč

Číslo položky: 791

Anděl

lept, 23 x 14,8 cm, vlevo dole 68/100, vpravo dole Jan Zrzavý, slepotisk Lyry Pragensis, rámováno

Vyvolávací cena 12 000 Kč

Číslo položky: 964

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Hlava dívky

Hlava dívky

tužka, pastel, 1975, 12 x 9 cm, sign. vpravo dole J. Zrzavý 1975, rám

Vyvolávací cena 6 000 Kč

Číslo položky: 965

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Ex libris Kolihových

Ex libris Kolihových

litografie, 8 x 5, nesign. rámováno

Vyvolávací cena 1 800 Kč

Číslo položky: 966

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Ježíš Kristus

Ježíš Kristus

litografie, 12,8 x 8,2 cm, sign. vpravo dole Jan Zrzavý, rám

Vyvolávací cena 5 000 Kč

Číslo položky: 1159

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Milenci

Milenci

litografie, 1916, 23,8 x 16,7 cm, sign. vpravo dole, popsáno autorem vlevo dole, rámováno

Vyvolávací cena 75 000 Kč

Číslo položky: 1695

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Benátky

Benátky

bar. lept, 9,3 x 14,5 cm, sign. vpravo dole v desce a tužkou, rámováno

Vyvolávací cena 5 000 Kč

Číslo položky: 2263

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Máj

Máj

soubor 6 světlotiskem převedených ilustrací ve velikosti originálních kreseb - formát 66 x 43 cm. Vydalo Aventinum v roce 1990. Přebal v horní části mírně ušpiněn

Vyvolávací cena 3 000 Kč

Číslo položky: 2442

Anděl

1973, litografie, 35,3 x 26,9 cm, sign. vpravo dole, vlevo dole značeno 77/100

Vyvolávací cena 30 000 Kč

Číslo položky: 2443

Benátky

bar. litografie, 31 x 47 cm, sign. vpravo dole, vlevo dole č. 183/200, rámováno

Vyvolávací cena 45 000 Kč

Číslo položky: 2651

Zrzavý Jan (1890 - 1977) : Vesnické stavení

Vesnické stavení

1939, olej, tempera na překližce, 27 x 34,5. Sign. vpravo nahoře. Na krajích drobné oděrky od rámu. Odborný posudek od PhDr. M. Zachaře.

- Jde o soustředěně, beze spěchu či vědomí nutnosti, s poetickým posvěcením vypracovanou práci komorního, leč monumentalizujícího pojetí. Hravý opalizující kolorit podporuje až mystické vyznění obrazu pojatého trochu na způsob ikony. - Výňatek z odborného posudku PhDr. Mgr. Michaela Zachaře

Vyvolávací cena 500 000 Kč

Číslo položky: 2652